Andrzejki – zajęcia otwarte z udziałem rodziców

  • 2023-11-28

„Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!” 

Andrzejki rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie tradycji związanej z obchodami Katarzynek i Andrzejek, potem były wróżby dla dzieci i ich rodziców.

 Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości.  Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami z rodzicami przy muzyce. Największą atrakcją była studnia życzeń i fotobudka,

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.


Celem tego przedsięwzięcia było poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie oraz integracja najbliższego otoczenia dziecka (przedszkole i rodzina).

Więcej zdjęć w galerii.

Skip to content