• 2023-02-03

Nasze Przedszkole bierze udział w projekcie-Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który polega na realizowaniu poszczególnych jego zadań, zachęcających do czytania, opowiadania, poszerzania wiedzy i umiejętności dzieci.

Głównym celem programu jest zwiększenie atrakcyjności księgozbioru przedszkola oraz rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Opis planowanych przez nasze przedszkole działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

• Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.
  • Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
  • Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-teatralne, piosenki, twórczość plastyczną, wyeksponowany kącik książek w sali przedszkolnej.
  • Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
  • Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  • Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, rozbudzanie ciekawości świata.
  • Rozbudzanie wyobraźni.
  • Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
  • Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
  • Budowanie i pogłębianie więzi między rodzicem i dzieckiem.
  • Kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci.
  • Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych – uczenie myślenia i wartości moralnych.
  • Uczenie nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
  • Przygotowanie dzieci do późniejszego, samodzielnego wyboru książek.
  • Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Nasze przedszkole powiększyło swój księgozbiór o nowe, ciekawe pozycje literackie dla dzieci. Książki te niosą wartościowe przekazy dla dzieci, a ich szata graficzna przyciąga spojrzenie i wyzwala ogromną ciekawość. Książki zostały wyeksponowane na półkach w kąciku książki.