Dzień Górnika w grupie ,,Biedronek”- 2021/2022r.

  • 2022-02-11

4 grudnia jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do przedszkola pana Grzegorza- inżyniera górnictwa, tatusia naszej Iguni.

Nasz gość przybył do nas w odświętnym stroju, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska galowemu ubiorowi górnika. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła czapka – czako górnicze z pióropuszem. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów. Kolory pióropusza wskazują na wykonywane obowiązki: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny –górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. ,,Biedroneczki” dowiedziały się, jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika. Przedszkolaki poznały nowe pojęcia: Barbórka, sztygar, kilof, czako, szyb,  maszyny górnicze,  itp. Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi i zapraszamy za rok.

Skip to content